prawnik poznań

Kurier prawnie odpowiada za paczki

Usługi kurierskie są dzisiaj na tyle popularne, że nie zastanawiamy sięga bardzo nad nimi. Po prostu zamawiamy kuriera i wysyłamy paczkę lub zamawiamy jakiś produkt i prosimy, by został wysłany kurierem. Jest to dla nas rzecz tak oczywista, ze w ogóle nie zastanawiamy się nad tym, jak to wygląda w ujęciu prawnym. Refleksja przychodzi często w momencie, kiedy okazuje się, że coś jest nie tak, ale popełnione przez nas błędy sprawiają, że nie możemy potem dochodzić swoich praw, nawet jeśli miałby nam pomóc prawnik Poznań.

Jak każda usługa, przesyłka kurierska jest opisana masą różnych, często pozornie niezwiązanych ze sobą przepisów, ale trzeba pamiętać, że jej najprostsze zasady wcale nie są skomplikowane. Zasadą stojącą u podłoża wszystkich naszych relacji z kurierem jest to, że oddajemy kurierowi rzecz i do momentu odebrania jej przez adresata przesyłki to właśnie kurier jest zobowiązany do zatroszczenia się o przewożoną przez nas rzecz. Ta kwestia jest tak ważna, ponieważ kurier przyjmując on nas przesyłkę zaświadcza, że odebrał ją bez żadnych widocznych problemów i została zapakowana prawidłowo, a kiedy my ją od niego odbieramy, zaświadczamy, że w czasie transportu nie nastąpiło nic, co mogło doprowadzić do zmiany tego stanu rzeczy i przesyłka trafiła do nas w odpowiednim stanie.

Trzeba to zawsze podkreślać, bo jeśli odbierze się od kuriera przesyłkę i poświadczy się własnoręcznym podpisem, ze wszystko było w porządku, nie można potem reklamować produktu z tego powodu, że pudełko było przełamane na pół. Kurier będzie ponosił pełną odpowiedzialność za to, co się stało w transporcie, ale nie wtedy, kiedy bez zastanowienia poświadczymy, że nie stało się nic.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s